28.05.2014 - SALONUL DE CARTE BOOKFEST, BUCURESTI, EDITIA a IX-a

Presa Universitară Clujeană a participat în perioada 28 mai-1iunie la Salonul Internațional de Carte Bookfest, ediția a IX-a, eveniment organizat de Asociația Editorilor din România (AER) la Complexul Romexpo din Bucureşti.

07.05.2014 - CARAVANA GAUDEAMUS 2014 - prima ediție Oradea

Editura Presa Universitară Clujeană a participat în perioada 7-11 mai la prima ediție a Târgului GAUDEAMUS Oradea, eveniment găzduit în incinta unui pavilion expoziţional mobil amplasat în Parcul 1 Decembrie. Am fost onorați să luam parte la ediţia pilot a Târgului GAUDEAMUS Oradea - în cadrul Caravanei GAUDEAMUS - care a adus în faţa publicului edituri de top din întreaga ţara, excelent cotate la capitolele notorietate, imagine, număr de titluri şi autori publicaţi.

18.03.2014 - TÂRGUL INTERNAȚIONAL DE CARTE LIBREX - Primăvara cărților la Iași, ediția a XXII-a

PREMIUL PETRU CARAMAN pentru multiculturalitate

15.03.2014 - TÂRGUL INTERNAȚIONAL DE CARTE LIBREX - Primăvara cărților la Iași, ediția a XXII-a

17.02.2014 - E-BOOKS LA PRESA UNIVERSITARĂ CLUJEANĂ

Editura Presa Universitară Clujeană a început să editeze titluri în format electronic ale autorilor români și străini, nelimitându-se exclusiv la cadrele didactice ale Universității Babeș-Bolyai.
Editura Presa Universitară Clujeană este acreditată atât pe toate domeniile supuse reacreditării în anul 2012, cât și pe domeniile anterior acreditate. (www.editura.ubbcluj.ro/evaluation)
Titlurile primesc ISBN electronic și au regim similar cu titlurile tipărite în privința recunoașterii științifice.