06.03.2011 - SALONUL DE CARTE, PRESĂ ȘI MUZICĂ - Muzeul Național de Istorie a României, ediția a XVI-a

DIPLOMĂ

18.11.2010 - TÂRGUL INTERNAȚIONAL GAUDEAMUS, EDIȚIA a XVII-a, BUCUREȘTI

Editura Presa Universitară Clujeană a participat în perioada 18-22 noiembrie 2010 la cea de-a XVII-a ediție a Târgului Internaţional GAUDEAMUS Carte de învăţătură, care s-a desfășurat la București, în Pavilionul Central Romexpo. În data de 18 noimebrie, la ora 17, în Standul Automobile Dacia, Presa Universitară Clujeană a susținut lansarea de carte a autorului Nicolae Toboșaru, Parteneriatul stategic dintre România și SUA – Istorie și semnificații geopolitice. Invitați: Emil Constantinescu, membri ai Ambasadei SUA la București.

23.05.2010 - LIBREX-TÂRGUL INTERNAȚIONAL DE CARTE, EDIȚIA a XVIII-a, IAȘI

În perioada 19-23 mai, Editura Presa Universitară Clujeană a participat la cea de-a XVIII-a ediţie a Târgului Internaţional de Carte de la Iaşi, găzduită și de această dată de Sala Polivalentă a oraşului. Organizatorii au apreciat participarea editurii noastre conferindu-ne Diploma pentru Participare de Înaltă Ținută.

23.05.2010 - TÂRGUL INTERNAȚIONAL DE CARTE LIBREX - Primăvara cărților la Iași, ediția a XVIII-a

20.04.2010 - ANULUI EDITORIAL CLUJEAN 2010

În cadrul celei de a 4-a ediţii a ANULUI EDITORIAL CLUJEAN, marți, 20 aprilie 2010, la Biblioteca Judeţeană Octavian Goga Cluj a avut loc festivitatea de premiere a celor mai bune publicaţii tipărite în judeţul Cluj în anul 2009. Prin organizarea acestui eveniment, Biblioteca Judeţeană Octavian Goga îşi împlineşte menirea de păstrător al memoriei şi culturii locale, de promotor al culturii scrise în judeţul Cluj. Foaierul sediului central al bibliotecii găzduiește şi de această dată expoziţia cu publicaţiile premiate de juriul acestei manifestări. Colaborarea statornică, încă de la prima ediţie, cu prestigioase personalităţi ale vieţii culturale clujene - Constantin Cubleşan, Ovidiu Pecican, Ilie Rad, Mihai Dragolea şi Adrian Grănescu - a permis şi anul acesta evaluarea producţiei editoriale şi acordarea premiului pentru consecvenţa şi contribuţia deosebită la dezvoltarea Depozitului legal local şi contribuţia la valorificarea moştenirii culturale Editurii Presa Universitară Clujeană pentru lucrarea: Corespondenţa lui Andrei Şaguna.