07.04.2010 - ANUL EDITORIAL 2009 - Biblioteca Județeană Octavian Goga Cluj

PREMIUL pentru consecvență și contribuția deosebită la dezvoltarea Depozitului Legal Local și contribuția la valorificarea moștenirii culturale pentru lucrarea Corespondența lui Andrei Șaguna

18.03.2010 - TÂRGUL INTERNAȚIONAL DE CARTE LEIPZIG 2010

În perioada 18-21 martie 2010, Editura Presa Universitară a participat la Târgul Internațional de Carte desfăşurat la Leipzig, Germania. Participarea la aceast eveniment cultural european a fost urmare a invitaţiei adresate editurii de către Ministerul Culturii şi Cultelor din România.Târgul de Carte de la Leipzig este al doilea eveniment de profil din Germania dupa cel de la Frankfurt și primul eveniment major al anului dedicat pieței de carte.

07.03.2010 - SALONUL DE CARTE, PRESĂ ȘI MUZICĂ - Muzeul Național de Istorie a României, ediția a XV-a

DIPLOMĂ

25.11.2009 - TÂRGUL INTERNAȚIONAL DE CARTE ȘI EDUCAȚIE GAUDEAMUS, EDIȚIA a XVI-a, BUCUREȘTI

Presa Universitară Clujeană va așteaptă în București la standul din Pavilionul Central Romexpo, în cadrul celei de-a XVI-a ediţii a Târgului Internaţional GAUDEAMUS, eveniment care se desfășoară în perioada 25 - 29 noiembrie.

14.10.2009 - TÂRGUL INTERNAȚIONAL DE CARTE, FRANKFURT 2009

În perioada 14-18 octombrie 2009, Editura Presa Universitară Clujeană a participat la Târgul Internațional de carte Frankfurt 2009, răspunzând invitației adresate chiar de Invitatul de onoare al târgului, China. Întâlnirea dintre reprezentanții Presei Universitare Clujene ( director Codruța Săcelean) și cei ai Zhejiang Education Publishing House ( director Wang Zhong) a fost marcată de semnarea unui contract de colaborare, pe o perioadă de 2 ani. Presa Universitară Clujeană devine astfel prima editură din Transilvania care va face parte dintr-un proiect de tipărire și difuzare a manualelor bilingve româno/chineze. În cadrul aceluiași proiect urmează tipărirea și difuzarea atât a unor cărți adresate studenților chinezi din România, studenților români interesați de studiul limbii chineze, cât și tuturor celor fascinați de cultura și civilizația chineză. Vă vom ține la curent cu toate noutățile legate de acest proiect.