05.03.2008 - SALONUL DE CARTE ŞI PRESĂ, EDIŢIA a XIII-a, BUCUREŞTI

Cea de-a XIII-a ediţie a Salonului de Carte şi Presă s-a desfăşurat în perioada 5-9 martie, la Muzeul Naţional de Istorie a României (MNIR), fiind primul eveniment din cadrul Anului European al Dialogului Intercultural. Salonul de Carte şi Presă a fost organizat în parteneriat cu Departamentul de Relaţii Interetnice (DRI) al Guvernului României, care face parte din Grupul de lucru pentru promovarea în România a programului 2008 - Anul European al Dialogului Intercultural (AEDI). Evenimentul a reunit peste 100 de participanţi: edituri, importatori şi distribuitori de carte, fundaţii, societăţi culturale, instituţii de învăţământ superior şi reprezentanţi ai mass-media. Participarea Presei Universitare Clujene a fost răsplătită cu Diploma Magna Cum Laudae.

05.03.2008 - ANUL EDITORIAL 2007 - Biblioteca Județeană Octavian Goga Cluj

DIPLOMĂ

05.03.2008 - ANUL EDITORIAL 2007 - Biblioteca Județeană Octavian Goga Cluj

DIPLOMĂ pentru promovarea cărții în limba maghiară

27.02.2008 - EDIŢIA a VII-a A CARAVANEI GAUDEAMUS, CARTE DE ÎNVĂŢĂTURĂ

Ediţia a VII-a a Caravanei Gaudeamus, Carte de Învăţătură s-a desfăşurat la Craiova, în perioada 27martie -2 Februarie 2008. Participarea Editurii Presa Universitară Clujeană a fost un succes, manifestarea bucurându-se de prezenţa unor prestigioase edituri româneşti şi străine care au stârnit interesul unui număr mare de vizitatori.

24.02.2008 - TÂRGUL INTERNAȚIONAL DE CARTE LIBREX - Primăvara cărților la Iași, ediția a XVI-a